Podle zákona

23. září 2017

  Čapek je super. Už dlouho jsem od něj nic nečetla a potom co jsem o něm viděla divadelní hru, nedalo se jinak, než vzít ztečí antikvariát. Úplně nejraději mám jeho postřehy ve sloupcích a tak když jsme s Danem (Černý, ten co kreslí) byli na pivu, napadlo nás zahrát si hru - podivný téma, dvacet minut a napíšem soupek. To bude zábavy v čem se budou lišit a v čem si budou podobné! Užijte si to jako my - a podle zákona!

Podle zákona

Navitas

  Jasný, právníci říkaj, že každej zákon se dá vyložit několika způsoby. A když ne, najdou jinej kterej Váš osud protáhne stokou podle výšky převodu na jejich konto. A to jsme se ani nedostali k soudcům…

  Zato fyzikální zákony vypadaj neoblomně. Když Coulomb zavelí, šlehne vás výboj statické elektřiny přesně definovanou silou. To by ale nesměly existovat bulharský konstanty. Každej materiál si chce z takovýho fyzika vystřelit a tak se nikdy nezachová stejně - takže nezbejvá než odhadovat a v tom jsou bulhaři machři.

  Každej správnej dobrodruh ale nad všechno uznává zákony džungle. Sílu predátora plížícího se džunglí a zatínajícího drápy nebo tvrdý pěsti nadrogovanýho pouličního přeborníka v boxu. Takže konečně je nějakej zákon tak přímej? To by v tom nesměly bejt ty nejznámější a nejoblíbenější zákony ze všech.

  Murphyho zákony. Stojej nad zákonama lidí, přírody i vesmíru a nenajdete člověka, který by o jejich existenci pochyboval. Popularita vysvětlena, tyhle prostě stojí za to znát.

  A jejich nejednoznačnost? Ta spočívá v jejich spravedlnosti. Jako když jsme byli malí - dostaneš ty, já i brácha.

Dan

  Zákon je super věc. Je to něco, co běžný volič nevidí, necítí, nevnímá, ale přesto se mu drží neustále v patách. Možná vám to nepřijde, ale chodíme dle zákona, jíme dle zákona, kakáme dle zákona... Zkrátka zákony dodržujeme, aniž bychom nad tím uvažovali; automaticky jako roboti. No jen považte kdyby se někdo porouchal, vystoupil z nastaveného naprogramování a dejme tomu na Karlově náměstí pustil z obojku krokodýla či nedovoleně střílel z tanku.

  Fúj! Pryč s establishmentem! Nejsme ovce! Chci si na Karláku střílet z tanku, jak chci a klidně krokodýly! Křičel by rebel. Rebelové můžou zákony považovat za něco umělého, nepatřičného, něco, co z lidí dělá oblíbený rétorický meč rebelů - ovce. Jenže i takový hrdinný revolucionář s ovcí v pochvě má v zádech zákony, kterým neuteče a musí je - byť se mu to nelíbí - dodržovat. A to jsou zákony fyzikální.

  Proč nejsou protesty proti gravitačnímu zákonu? Kdo ho schválil? Já ho nevolil! Archimédův zákon také musí dodržovat i ti nejfanatičtější odpůrci. A což třeba zákon o zachování hmotnosti. Udělejte proti němu vzpouru!

  Osobně mám ovšem fyzikální zákony daleko nejraději. Ty si totiž ke svému prospěchu nemůže překroutit ani ten nejvlivnější politik či nejzajímavější zájmová skupina zájemců.